Egal mic cu Franţa, o echipă de bătut

Nu ştiu ce-a fost în capul lui Piţurcă, dar tocmai am ratat ocazia de a face trei puncte într-o grupă extrem de grea, contra singurului adversar care, judecând după cele văzute în cele două meciuri de azi, era clar de bătut. Franţa a pus în teren o echipă cu doi fundaşi centrali expiraţi (Thuram şi Gallas) şi cu un atac în care Benzema a impresionat doar în 2-3 faze. În loc să JOACE, România a făcut un antijoc de posesie, gândit strict pentru a scoate un 0-0. Cu un singur vârf, complet izolat, şi cu un Mutu lăsat să se zbată şi mai izolat la construcţie, nu puteam da gol nici dacă jucam 100 de ani. Mai punem la socoteală şi schimbarea bezmetică a aceluiaşi Mutu, miuţa practicată vreme de 20 de minute cu două vârfuri dar fără conducător de joc, introducerea unui Dică aflat în mare formă doar în minutul 93, şi obţinem imaginea clară a compentenţei lui Piţurcă. Rămâne de văzut dacă norocul său legendar va ţine loc de orice altceva pentru a necalifica mai departe.

Şi mai prost e că selecţionerul trăieşte probabil cu impresia că tactica i-a mers, nedându-şi seama că a juca în acelaşi stil contra unei Italii disperate e curată sinucidere.