Afară Piţurcă!

Am lăsat să treacă o jumătate de oră de la sfârşitul meciului de tristă amintire Olanda-România, tocmai ca să nu scriu sub imperiul furiei generate de impotenţa etalată de echipa noastră, taman când ar fi trebuit să atace mai cu vână. Oricât timp ai lăsa să treacă însă, concluzia e una singură: Piţurcă e un antrenor autoritar şi, de cele mai multe ori, băftos, dar care poate fi bun cel mult la o echipă care se zbate să evite retrogradarea din liga lui Mitică.

Se vor găsi mulţi lăudători cu ora care să spună că, într-o grupă a morţii, am remizat cu vicecampioana mondială şi am fost la un penalty distanţă să batem campioana lumii. Şi că, vezi Doamne, asta arată ce mare antrenor e Piţurcă. Eu văd cu totul altceva: în primul rând un joc de o laşitate extremă contra unei Franţe îmbătrânite, pe care numai frica noastră a făcut-o să nu termine grupa cu zero puncte. În al doilea rând, un meci ceva mai bun cu cea mai de bătut Italie din ultimii 30 de ani, dar nu suficient de bun cât să ne impunem. Şi, în al treilea rând, o umilitoare înfrângere în faţa rezervelor Olandei, un meci în care tactica stupidă şi schimbările mult prea târzii au făcut să nu putem ataca nici măcar când ne ajunsese cuţitul la os.

Câtă diferenţă între noi şi Turcia! O echipă mult mai modestă decât România, dar care a ştiut să se ducă val-vârtej peste adversar într-o situaţie absolut similară cu a noastră. A existat însă o diferenţă: vorba lui Marin Preda, Piţurcă nu-i Fatih Terim cum nu e cioara vultur!

P.S. Exact când mă pregăteam să iau la înjurături presa sportivă, care părea să-l lase pe Piţurcă să scape basma curată după această umilitoare ieşire din scenă a Naţionalei, Andrei Vochin îi dă o binemeritată scatoalcă antrenorului care ne-a făcut să părăsim Euro 2008 cu capul plecat.

Anunțuri

2 Responses to Afară Piţurcă!

1. roben spune:

Euro 2008 joke

After two games in the group, Holland team is qualified. So the boys don’t want to bother to play with Romania the third game, they want to go to a bar and drink and feel well, therefore they ask just Van Der Saar to go alone to play against the Romania team, in order not to receive FIFA penalties. The goalkeeper accepts; all the other boys are in a cozy bar, drinking. They open the radio after 15 minutes; the score is already 1-0 for Holland, Van Der Saar scored minute 6. They shut down the radio, drink, feel well, they reopen it minute 95, the match is over, 1-1, Mutu scored minute 90+3. They feel bad for this result and, when Van Der Saar finally appears to the bar, they all ask him how such bad result has been possible. Well, Van Der Saar replies, I was unfortunately eliminated minute 20…

2. […] confirmă ceea ce spuneam după înfrângerea umilitoare din blatul ratat cu Olanda, şi anume că Piţurcă e un antrenor bun cel mult pentru o echipă care se zbate să evite retrogradarea din liga ….  Şi mai are o calitate, care contează mai mult decât orice: are suficientă nesimţire încât […]