Bayern Munchen, o echipă cu inimă pe post de apărare

N-aş fi crezut niciodată că, la nivelul la care se joacă în Champions League, o echipă cu apărarea svaiţer se poate califica în semifinale. Şi totuşi, Bayern Muchen, cu un portar care ştie să bată 11 metri dar prin care trece mingea ca în numerele de iluzionism, cu fundaşi centrali care stau la doi metri de atacant în careul mic, a reuşit să treacă de un Manchester United care părea de neoprit şi care, în minutul 41 al returului de pe „Old Trafford” conducea cu un sec 3-0.

Explicaţia simplă a acestei performanţe a fost rostită aseară, cu uluială, de către Ionel Stoica, în studioul „Ligii Campionilor” de la TVR: „ăştia nu se uită şi ei la tabelă”. Cu alte cuvinte, Bayern a jucat fără să se lase intimidată de startul furibund al lui United, fără să se taie după golurile primite în urma unor gafe cum nu vezi nici în curtea şcolii, fără să se gândească vreo clipă că meciul s-a terminat la 1-0, 2-0 sau chiar 3-0 pentru adversar. Pur şi simplu, această echipă cu doar cinci nemţi în primul 11, dar cu un spirit la fel de german ca pe vremea lui Beckenbauer şi Gerd Muller, a refuzat să se predea şi le-a administrat englezilor, vreme de 50 de minute, o corecţie de zile mari. Pentru că revenirea lui Bayern nu a început după eliminarea brazilianului Rafael, ci imediat după golul lui Olici din minutul 41, iar jucătorilor lui United le-au  tremurat chiloţii pe ei în ultimele minute ale primei reprize aşa cum aveau s-o facă şi vreme de 45 de minute în repriza a doua.

De fapt, soarta calificării a fost decisă de diferenţa de forţă mentală dintre jucătorii celor două echipe: în ambele meciuri, Manchester a condus, a părut că are controlul total, dar de fiecare dată a clacat psihic la prima lovitură primită, făcând pasul înapoi taman la fix pentru a mai primi una. Asta în timp ce Bayern parcă devenea mai puternică la fiecare gol primit…

Frumos e că tragerea la sorţi a sferturilor şi rezultatele înregistrate par a deschide drumul spre o finală de vis: dacă trupa lui Guardiola nu se împiedică de antijocul sinistrului Mourinho, iar Bayern îşi face numărul şi cu  Lyon, vom avea parte pe 22 mai, pe Santiago Bernabeu, de un meci numai bun de povestit nepoţilor.

Anunțuri

4 Responses to Bayern Munchen, o echipă cu inimă pe post de apărare

1. valcea spune:

Incredibil bayern,inainte de tur credeam ca MU va se va impune tur retur,dar dupa acel retur mi-am dat seama ca bayern poate face minunea.Cand a marcat olici golul de 3-1 am fost aproape sigur ca bayern va merge mai departe.Pur si simplu MU nu este in stare sa tina de un scor la limita,si nici sa il majoreze,mai ales pentru ca rooney era mai mult preocupat sa nu se acidenteze si nu avea tupeu sa bage piciorul la nicio minge.Bayern are exact mentalitatea germaniei de West,parca la fiecare gol primita juca si mai bine,sau pur si simplu simtea socul in mod pozitiv,adica reactiona in mod pozitiv echipa si urca jocul mai mult.

2. optimvs spune:

S-a vazut cam ce-o sa fie dupa pauza in ultimele 3-4 minute ale primei reprize, cand englezii se speriasera (la 3-1!!) iar Bayern ataca in valuri. Sincer as fi preferat sa nu fi fost eliminat Rafael, acum englezii o sa dea vina pe el, desi cred ca Bayern se califica si jucand 11-11.

3. valcea spune:

Da,fara probleme se calificau si 11-11.Daca nu il schimbau pe robben cred ca le mai dadea vreo doua goluri bayern.In repriza a doua de-abia daca a mai vazut mingea MU,ii pasau aia de ii ameteau,nu erau in stare sa faca nici macar un simplu pressing.Dupa parerea mea bayern chiar asa ciunga fara aparae ca castiga liga,au un spirit de echipa incredibil,plus un robben care daca este intr-o zi buna poate sa iti castige un meci de unul singur.

4. optimvs spune:

Van Gaal l-a schimbat pe Robben tocmai pentru ca stia ca acesta va incerca in continuare sa finalizeze atacurile. Ori antrenorul a vrut ca din acel moment Bayern sa faca un joc de posesie, sa nu-i mai lase pe Manchester sa atace deloc, sa nu le mai dea mingea.

Referitor la sansele de a castiga CL, la nivelul asta fiecare din cele 4 echipe ramase in cursa sunt pe picior de egalitate. Ar fi frumos sa castige Bayern pentru ca, intr-adevar, sunt o echipa care joaca cu sufletul, si compenseaza prin spiritul de lupta incredibil gaurile enorme din aparare.

Oricum, mi se pare inadmisibil sa fii Bayern Munchen si sa-l dai pe Lucio la Inter Milano ca sa ramai in aparare cu petarde ca Demichelis sau Van Buyten. (petarde nu in sens absolut, ca sunt amandoi fundasi de forta, buni intr-o aparare aglomerata samd, dar nu intr-un stil de joc deschis cum este cel al lui Bayern)