Daniel Ghiţă se califică în finala K-1 zdrobindu-l pe Errol Zimmerman!

Victorie senzaţională a lui Danile Ghiţă în faţa „spărgătorului de oase” Zimmerman: după o primă repriză dominată din punct de vedere tactic, în care şi-a impus stilul bazat pe lowkick-uri nimicitoare, românul a reuşit o contră năpraznică la începutul rundei a doua şi l-a trimis la somn pe Zimmerman!

Din capul locului trebuie spus că, în meciul ăsta, Ghiţă pornea ca outsider, atât prin prisma experienţei superioare a lui Zimmerman la acest nivel, cât şi datorită meciului slab făcut de Daniel cu Balrak. În mod neaşteptat pentru toată lumea, şi mai ales pentru adversarul său, Ghiţă a făcut un meci mai bun decât cel din final 16 de anul trecut, contra lui Schilt. Gândită tactic perfect, lupta a fost abordată cu calm de către Daniel, care a făcut exact ce trebuia în faţa unui Zimmerman surprins evident de consistenţa replicii pe care o primea.

Abordarea raţională a lui Ghiţă a fost răsplătită la începutul rundei a doua, când Zimmerman s-a aruncat din nou în atac: pe contră, românul l-a surprins cu o stângă năpraznică, după care nu i-a mai dat şansa să se dezmeticească şi l-a trimis la somn cu o combinaţie de trei pumni.

După această prestaţie de excepţie, Daniel Ghiţă este probabil cotat între primii 4 luptători ai momentului, mai ales dacă ne uităm la meciurile făcute de ceilalţi şapte calificaţi în finala de la Tokyo. Îndrăznesc însă să afirm că păstrarea concentrării şi a atitudinii realiste din meciul cu Zimmerman sunt vitale dacă Daniel vrea să treacă de adversarul pe care-l va avea în sferturi, oricare va fi acesta.

Anunțuri

4 Responses to Daniel Ghiţă se califică în finala K-1 zdrobindu-l pe Errol Zimmerman!

1. JLB spune:

Respect ghita.Incredibil,nici nu vreu sa ma gandesc cat de mult a putut muncii omul asta la antrenamente sa avanseze asa de mult fata de ultimul sau meci.Daniel a castigat si prima repriza cu 10-9,si inca ceva,daniel a dat dovada de inima,putea sa nu riste si sa il termine foarte usor din low kickuri,dar a ales sa il termine pe brate,si astfel le-a dat peste nas multora(cat si mie,dar mai ales si lui zimmarman).Nu stiu ce a avut zimmarman in meciul asta,mi-sa parut gras,timorat,pasiv avand doar atacuri scurte si fazate.Nu a fost in apele lui,cred ca ia fost muult prea frica de ghita.

2. […] articol mai pe larg găsiţi aici. Pe scurt, Ghiţă a luptat aproape perfect, a depăşit fără probleme rush-ul de început al lui […]

3. optimvs spune:

Ghita nu a ales sa termine meciul pe brate, pur si simplu l-a prins pe Zimmerman cu contra aia si apoi logic ca s-a dus sa-l termine.

Impresia mea a fost ca, dimpotriva, Zimmerman nu s-a asteptat la o replica atat de solida a lui Ghita, si a intrat in panica in momentul in care si-a dat seama ca poate pierde meciul daca sta la lowkick-uri cu Daniel.

Intr-adevar, Ghita merita tot respectul, a progresat mult de la meciul pierdut cu Balrak.

4. JLB spune:

Da,ca contrat bine pe brate si in prira repriza,reusind sa il tina la distanta pe zimmarman si punandul in mare dificultate cu low kicuri.