Jerome LeBanner iese cu scandal din circuitul K-1

Final trist de carieră pentru marele luptător francez Jerome LeBanner:  la capătul unui meci foarte încins contra japonezului Kyotaro, „buldogul din Normandia” s-a considerat nedreptăţit de faptul că arbitrii au dictat un extra-round, aşa că şi-a luat jucăriile şi a părăsit ringul. Evident, a fost descalificat, iar Kyotaro (care a renunţat între timp la freza de papagal) a fost declarat câştigător şi s-a calificat în finala K-1.

Deşi decizia de extra-round a fost uşor forţată în favoarea lui Kyotaro, mi-e greu să-i iau apărarea lui LeBanner, şi asta pentru un motiv foarte simplu: japonezul a stat efectiv la bătaie în runda a doua şi a treia, contra unui adversar mult mai puternic, iar la final cel plin de sânge era LeBanner! A fost clar ca lumina zilei că runda a doua a fost câştigată de LeBanner, iar a treia i-a revenit la fel de clar lui Kyotaro, şi problema e că LeBanner ar fi avut mari dificultăţi în a mai termina în picioare extra-round-ul dictat de arbitri. Ori, în condiţiile astea, nu prea ai cum să părăseşti ringul ca şi cum era vorba de hoţie pe faţă.

Nu prea cred că, după acest incident, LeBanner mai poate spera să fie invitat în Final 16. I-ar rămâne câştigarea unei piramide de calificare, dar, la 38 de ani, mi-e greu să-l văd luând-o din nou de jos. Păcat pentru acest final trist al unei cariere impresionante…

Anunțuri

5 răspunsuri la Jerome LeBanner iese cu scandal din circuitul K-1

1. JLB spune:

Prima runda clar jlb,a fost de doua ori semi kd,si practic nu a facut decat sa fuga prin ring kiotaro,astfel cedandui chiar si centrul ringului lui jlb,cu toate ca ia mai intrat cateva contre lui kiotara,dar nu sificent ca sa nu piarda repriza.Deci 10-9 clar ca buna ziua in prima runda pentru jlb.
    Runda a doua a fost dominata cap coada de jlb,prima parte cam steril,dar in ultimile faze jlb il tinea pe pumn pe ,,kiotaru” chiar am ramas socat cum de nu cadea,a avut noroc si cu gongul,daca mai era 30 de secunde se lasa cu cel putin kd.Deci repriza castiigata in mod zdrobitor de kiotaru,care saracu pe la sfarsitul rundei numai stie pe unde se afla.In a treia kiotaru sa bagat in centrul ringului cu jlb si a stat la cotaore trimitandui directe,dar jlb nu a facut niciun moment pas in spate,a stat la bataie,cu toate ca lui kiotaru i-au intrat mai multe lovituri.Sa nu uitam ca in ultimile secvente din repriza a treia jlb reuseste un atac care il pun pe japonez intr-o oare care dificultate.Deci victoriee clara jlb.

2. […] această temă am scris un articol separat. Pe scurt, aşa cum anticipam aici,  LeBanner nu avea nici o şansă de a câştiga meciul ăsta […]

3. optimvs spune:

Descrii meciul cam cum l-o fi vazut si LeBanner. Eu zic ca lucrurile au fost mult mai nuantate, de pilda in a treia repriza LeBanner a incasat-o rau, era plin de sange si abia mai sufla.
    Sunt de acord ca in mod normal, cu niste arbitri neutri, francezul lua decizia, dar fata de ce extra-rounduri se dictau pentru Musashi, asta chiar a avut acoperire.

4. JLB spune:

Da,dar totusi ar trebui sa se ia masuri,dar nu are cine sa ia masuri pentru ca,cred ca insusi promotorul k-1 a manarit decizia asta,adica inainte de meci le-a dat indicatii arbitrilor judecatori sa traga cat pot de kiotaru.

5. andrei spune:

@optimvs – Si eu am vazut acelasi meci ca JLB, 2-1 clar. CLAR. Nu conteaza ce a fost in a treia runda – fara un KD sau un KO, 1 nu are cum sa fie mai mare ca 2. Evident ca LeBanner nu mai putea sa duca inca o repriza – dar de ce s-o duca?!?

Sigur, se poate si mai rau (Musashi), dar, totusi, daca asa arata o competitie de virf, ma p pe ea si pe patronii ei.